Varčevati v vzajemnih skladih dolgoročno neposredno ali posredno, preko naložbeno zavarovalnih produktov, ki združujejo življenjsko zavarovanje in varčevanje, vezano na gibanje vrednosti premoženja izbranih vzajemnih skladov?
S to dilemo se je do sedaj srečal že marsikateri vlagatelj. Vsakega naložbeno zavarovalnega produkta namreč ne moremo primerjati z neposrednim varčevanjem v vzajemnih skladih, zato so vlagatelji večkrat v dilemi, ko se odločajo o teh alternativah. Ena glavnih prednosti nekaterih naložbeno zavarovalnih produktov z minimalno zavarovalno vsoto v primerjavi z neposrednim varčevanjem v vzajemnih skladih ali ETF je neobdavčen prehod - ne le med skladi iste družbe za upravljanje, ampak tudi med različnimi družbami za upravljanje, kar vlagatelju daje več fleksibilnosti.
Pri trgovanju z ETF se praviloma manjši vložki v vrednosti nekaj stotakov ne splačajo. Priporočeno obdobje držanja tovrstnih naložb je vsaj pet let ali več, upoštevati pa je potrebno še stroške borznega posredovanja ter stroške in poravnave, povezane s trgovalnim računom.
Prednosti naložbenih polic pred vzajemnimi skladi in ETF:
Nekatere slabosti naložbenih polic:
Pomembna prednost investiranja v vzajemne sklade v primerjavi z naložbeno zavarovalnim produktom z nizko zavarovalno vsoto in stroški je vsekakor visoka likvidnost sredstev, ki se plemenitijo v vzajemnih skladih. Vlagatelj na zahtevo sredstva pridobi najkasneje v roku petih delovnih dni, medtem ko do sredstev vloženih preko naložbeno zavarovalnih produktov pridemo le pod določenimi pogoji. Vlagatelju so sredstva na voljo bodisi preko delnih izplačil bodisi v obliki predujma ob pogoju, da na naložbenem računu po dvigu sredstev ostane določena višina sredstev.
Za strokovno svetovanje o naložbah se obrnite na naše neodvisne osebne finančne svetovalce.